5,000 תלמידי י"ב "חוקרים סביבה" עם מלר"ז

משרד החינוך – אגף הפיקוח על לימוד מדעי הסביבה, המשרד להגנת הסביבה ומכון דוידזון שבמכון וייצמן משתפים פעולה עם מלר"ז בשני פרויקטים חדשים: השתלמות מורים ארצית בתחום מדעי הסביבה בדגש על נושא הקרינה ממקורות סלולאריים ומקורות חשמל, וקיום תחרות ארצית לתלמידים המבצעים עבודות חקר (אקוטופ) בנושאים סביבתיים. 

מקצוע לימודי הסביבה נכנס כמקצוע לבגרות בתכנית הלימודים בישראל כבר בתחילת שנות ה- 2000. תלמידים נבחנים על פרקים נבחרים בנושא מיחזור, זיהום אוויר, רעש  ועוד. בין נושאי הבחירה נמצא גם נושא הקרינה, אולם מורים ממעטים לבחור בנושא זה והתלמידים כמעט ולא נחשפו אליו.  "הקרינה הוא פרק בחירה ביחידת העמקה. עד היום מעטים המורים שבחרו ללמד על קרינה, בעיקר בשל הסיבה שאין ספרים מסודרים בנושא וגם הידע היה מועט", מסבירה ד"ר אירית שדה, מפמ"ר מדעי הסביבה במשרד החינוך. 

ד"ר אירית שדה וד"ר מירי קסנר, ראש יחידת התמד"ע- התפתחות מקצועית של מורי מדע במכון דוידסון לחינוך מדעי במכון וייצמן למדע וחברת הנהלת עמותת מלר"ז, יזמו מערך חדש של השתלמויות בנושא קרינה עבור מורים למדעי הסביבה, במטרה להעלות את המודעות והידע בנושא בקרב המורים והתלמידים. שלושת המפגשים שהיו עד כה, בנצרת, בנתניה ובבאר שבע, בשיתוף מומחי הקרינה של מלר"ז שמעון לי-מור ויוסי אביב ויו"ר העמותה, חיליק רוזנבלום, זכו להצלחה רבה.

"במהלך המפגשים נחשפו המורים לעבודתה של מלר"ז, על מגוון התחומים בהם היא פועלת", מספר יו"ר עמותת מלר"ז. "רוב המפגש הוקדש כמובן לנושא הקרינה, ובשיאו בוצעה מדידת קרינה סלולארית בעזרת ציוד שהתקינו בודקי הקרינה של מלר"ז. המורים למדו כיצד הקרינה "מתנהגת" במרחב, בחנו מערכת סלולארית שלמה ולמדו כיצד משדר ואנטנה פועלים".

"החלק המעשי היה מאוד חזק ומשמעותי עבור המורים. הם גם נחשפו למידע שחשוב שכל אחד ידע אותו, לאו דווקא מורים למדעי הסביבה, למשל הסכנה שבקרינה הנפלטת מארונות חשמל, בעיקר מחלקם האחורי. בבתי ספר רבים החלק האחורי של ארונות חשמל ממוקם בצד השני של קירות כיתה, וזה מסוכן מאוד לבריאותם של התלמידים", מוסיפה ד"ר שדה.

שלושת המפגשים שהתקיימו עד כה, בהם נכחו כ- 100 מורים, מהווים את יריית הפתיחה של  ארבעת הגופים הנ"ל לנושא החשוב של השפעות והשלכות הקרינה. התוכנית מתרחבת כעת ובימים אלו מתקיימת הרשמה להשתלמות מקוונת של 28 שעות שתחל בחודש בינואר, אשר תכלול הרצאות אורח של גורמים מהמשרד לאיכות הסביבה ואושיות מובילות נוספות בתחום הקרינה, בהן גם יו"ר מלר"ז.

"אני מקווה שההשתלמויות, יחד עם השלמת כתיבת ספר הלימוד בנושא הקרינה עד סוף השנה, יביאו לכך שיותר ויותר מורים יבחרו ללמד את הנושא המעניין הזה, שבעולם הסלולארי והדיגיטאלי של ימינו, הוא חשוב במיוחד", מסכמת ד"ר שדה.

מאתגרים את התלמידים עם "תחרות אקוטופים"

מקצוע מדעי הסביבה נלמד כאמור לבגרות של 5 יחידות לימוד, בכ- 180 בתי ספר תיכוניים ברחבי הארץ. יחידה אחת מתוך הבגרות היא עבודת חקר בנושא אקולוגי לבחירת התלמידים- "אקוטופ". "הנושאים פתוחים לגמרי לבחירה", מסבירה ד"ר שדה. "בתחום של זיהום אוויר יכולים למשל לבצע בדיקה של איכות האוויר באזורים שונים סביב מקור זיהום כלשהו או לבחון את השפעת זיהום האוויר על צמיחה של צמחים מסוימים. בעבודת חקר שהוגשה בעבר בבית ספר אביב ברעננה, בדקו התלמידים את השפעת גובה הבאמפרים שבכביש על עצמת הרעש של המכוניות העוברות עליהם. את הממצאים והמסקנות שאליהם הגיעו הם שלחו לראש העיר, עם המלצות באילו אזורים בעיר כדאי לשנות את הבאמפרים". 

ד"ר מירי קסנר
ביוזמתה של ד"ר מירי קסנר, החליטו מכון דווידסון, מלר"ז, המשרד להגנת הסביבה והפיקוח על מדעי הסביבה במשרד החינוך לחבור יחד ולערוך תחרות אקוטופים נושאת פרסים בין העבודות המצטיינות שתוגשנה מכל התיכונים. "המטרה היא לאתגר את התלמידים ולהביא אותם לערוך מחקרים ברמות הגבוהות ביותר", אומרת ד"ר קסנר. "התחרות תהווה גם אירוע למידה. כל קבוצה תכין כרזה מדעית בנושא המחקר ועל התלמידים יהיה להציג את המחקר גם בעל פה. בין הקבוצות יסתובבו אורחי התחרות ושופטים מומחים בתחומים שונים של איכות הסביבה, שישאלו את התלמידים שאלות. יו"ר ועדת השיפוט היא ד"ר ארנה ברגרזון, סגנית המדענית הראשית של המשרד להגנת הסביבה. בנוסף יתקיימו דיונים ושיחות להצגת הנושאים בין התלמידים ובהשתתפות המומחים, כך שהתלמידים יחשפו למגוון רחב של נושאים אקולוגים שונים, ילמדו את עמיתיהם על עבודתם וירכשו עוד ידע על תחומים נוספים אחרים".

התחרות צפויה להתקיים ב- 26/3/2012 במכון וייצמן, וכל השותפים לפרויקט מקווים שמדובר ב"תחילתה של מסורת נפלאה". השותפים למימון התחרות הם עמותת מלר"ז, מכון דווידסון המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך, אשר מדריכים מטעמו יבדקו את עבודות התלמידים ויערכו מיונים בין העבודות שתוגשנה להשתתפות בתחרות. בהצלחה לשותפים ולמשתתפים!

הדפסשלח לחבר
מלר"ז רח' אלוף דוד 141 רמת גן 03-5250038 מספר פקס: 03-5250077
דרונט בניית אתרים